Spacer

Committee, Board and Regional Organization Appointments 2020-2022

     Committees of Council     

Committee of the Whole
Warden (Chair), Deputy Warden (Vice Chair), All Councillors

Audit Committee (Dec 15, 2020)
All Councillors; Peter Nugent (appoint annually § 44 (1) MGA)   ? (Chair), ? (Vice Chair)

Cornwallis Park & Area Asset Review Committee (Ad Hoc) (July 17, 2018; Sept 18, 2018; Oct 9, 2018; Sep 23, 2019; Dec 15, 2020) 
Councillors Longmire, Morrison, and Redden

Economic Development Committee (Dec 18, 2018; Dec 15, 2020)
Warden (per AM-1.3.5), Councillors Barteaux, Sheridan, and Redden 

Fences Arbitration Committee (March 21, 2017; Dec 18, 2018; Dec 15, 2020)
Councillors Connell and Redden; Citizen Members – Susan Judge, Danny Phinney

Fire Services Committee (Dec 18, 2018; Dec 15, 2020)
Councillors Hudson and Redden

Forestry Advisory Committee (Oct 12, 2017; Dec 18, 2018; Dec 15, 2020)
Deputy Warden Gunn, Councillors Prout, Barteaux, and Hudson

Glyphosate Advisory Committee (Ad Hoc) (Dec 15, 2020)
Deputy Warden Gunn, Councillors Prout, Connell, and Barteaux

Nominating Committee (Nov 19, 2018; Nov 10, 2020)
Warden Parish (per AM-1.3.5), Deputy Warden Gunn, Councillors LeBlanc (Chair), Sheridan (Vice-Chair)

Physician Recruitment & Retention (Ad Hoc) (Nov 19, 2019; Feb 11, 2020; Dec 15, 2020)
Councillors Longmire, Morrison, and LeBlanc

      Advisory Boards and Committees     

Bridgetown Area Advisory Committee (Dec 20, 2016; March 21, 2017; May 16, 2017; June 20, 2017; October 17, 2017; July 17, 2018; Dec 18, 2018; Feb 19, 2019; Dec 15, 2020) 
Warden Parish, Councillor Hudson; not more than 5 citizens – Steve Campbell, Brandon Lake, Grant Wright,  (until a successor is found - Nancy McGrath, Horace Hurlburt) (2 pending)

Bridgetown Source Water Protection Advisory Committee (Dec 20, 2016; March 21, 2017; July 17, 2018; Dec 18, 2018; Feb 19, 2019; Dec 15, 2020) 
Warden Parish, Councillor Hudson; not more than 5 citizens – Horace Hurlburt (until a successor is found - Nancy McGrath, Andrew Gilmour) (4 pending)

Cornwallis Park Area Advisory Committee (Dec 18, 2018; Oct 15, 2019; Nov 19, 2019, Dec 15, 2020)
Councillor Morrison; not more than 6 citizens – John (Chuck) Ryan (until a successor is found - Kevin Kohl, Joseph Gower, George Shewfelt) (5 pending)

East End Area Advisory Committee (Dec 18, 2018; Feb 19, 2019; Oct 15, 2019; Dec 15, 2020)
Councillors Prout, Connell, Sheridan, and LeBlanc; not more than 5 citizens – Glen Goodall, Doug Patterson (until a successor is found - Jessica Shields, Craig Parsons) (3 pending)

Granville Ferry Source Water Protection Advisory Committee (Dec 20, 2016; Jan 16, 2018, Feb 19, 2019; Dec 15, 2020) 
Councillors Barteaux, Longmire; not more than 2 citizens –  (until a successor is found - Dr Peter Malon); Councillor Holly Sanford, Town of Anna Royal); representative of Department of National Defence (2 pending)

Habitation Community Area Advisory Committee (June 18, 2019; Sep 23, 2019; Dec 15, 2020)
Councillor Longmire; not more than 6 citizens – Wayne Currie, Carl DeNuke, Andi Rierden, Ryan Schaffrick, and Susan Tooke

Heritage Advisory Committee (Dec 18, 2018, Feb 19, 2019; Oct 15, 2019; Dec 15, 2020) 
Councillors Barteaux, Sheridan, and LeBlanc; 3 citizens – Avery M. Jackson, Anne Crossman (1 pending)

Lake Cady Source Water Protection Advisory Committee (Dec 20, 2016, Feb 19, 2019; Dec 15, 2020)
Deputy Warden Gunn, Councillor Morrison; not more than 6 citizens – James Cress, Lloyd Wallis (4 pending)

Lake Cady Water Supply Area Advisory Committee (Dec 20, 2016, Feb 19, 2019; Dec 15, 2020)
Deputy Warden Gunn; not more than 6 citizens – James Cress, Lloyd Wallis (4 pending)

Lawrencetown Water Supply Area Advisory Committee (Dec 18, 2018, Feb 19, 2019; Dec 15 2020) 
Councillor Redden; not more than 4 citizens– Lynette Gilks, Phil Milo;  (until a successor is found - Brian Reid); Commissioner Jane Baskwill - Village of Lawrencetown  (2 pending)

Margaretsville Source Water Protection Advisory Committee (Dec 18, 2018, Feb 19, 2019; Dec 15, 2020)
Councillor Connell; not more than 4 citizens – William Street (until a successor is found - Harold Baker, Heber F Janes) (3 pending)

Margaretville Water Supply Area Advisory Committee (Dec 18, 2018, Feb 19, 2019; Dec 15, 2020)
Councillor Connell; not more than 4 citizens – William Street (until a successor is found - Harold Baker, Heber F Janes) (3 pending)

Planning Advisory Committee (Dec 18, 2018; Dec 15, 2020) 
Warden (Chair), Deputy Warden (Vice Chair), All Councillors; not more than 3 citizens – Carolyn Hubble, Rachel Humphreys, James Stronach

Police Advisory Board (Dec 18, 2018, Feb 19, 2019; Dec 15, 2020)
Councillors Connell and LeBlanc; 2 citizens – R. Dane Berringer, Douglas S. Scholfield; Dept Justice – Francesca Carone (Dept of Justice expires Oct 29, 2022)

Upper Clements Area Advisory Committee (Dec 18, 2018, Feb 19, 2019; Dec 15, 2020) 
Councillor Morrison; not more than 4 citizens – Ian Davidson, Martin-Henri Villeneuve, Don Moar, and Ken Knox

     Joint, Regional or Community Organizations – Councillor Appointments to     

Annapolis Partnership Steering Committee (formerly Regional Municipal Caucus Steering Committee) (Dec 18, 2018; Dec 15, 2020)
Councillor Hudson; (Alternate – Deputy Warden Gunn)

Annapolis Valley Exhibition Society - liaison (Dec 18, 2018; Dec 15, 2020)
Councillor Redden

Annapolis Valley Regional Library Board (Dec 18, 2018; Dec 15, 2020)
Councillor Morrison

Kings Transit – liaison (Dec 18, 2018; Dec 15, 2020)
Councillor LeBlanc

Regional Emergency Management Organization Advisory Committee (Dec 18, 2018; Dec 15, 2020)
Councillor Longmire (Warden’s designate); Councillor Morrison

Soldiers Memorial Hospital Foundation (Dec 18, 2018; Dec 15, 2020)
Councillor Sheridan

Southwest Nova Biosphere Reserve (Dec 18, 2018; Dec 15, 2020)
Deputy Warden Gunn

Trans County Transportation Society (Dec 18, 2018; Oct 15, 2019; Dec 15, 2020)
Councillor Prout

Valley Waste-Resource Management (Dec 18, 2018; Dec 15, 2020)
Councillor Connell; (Alternate – Deputy Warden Gunn)

     Joint, Regional or Community Organizations - Citizen / Staff Appointments to     

Annapolis County Municipal Housing Corporation (Dec 18, 2012; Oct 15, 2013; Nov 19, 2013; Dec 17, 2013; Nov 18, 2014; Dec 20, 2016; May 16, 2017; Nov 21, 2017; Dec 18, 2018; June 18, 2019; Nov 19, 2020)
8 Citizens – Nancy McGrath, Gail Grover, Alnoor Rajan, Judy Green, and Nicola McCarthy– expire Nov 30, 2022; John Smith, Marilyn Booth, and Helen Huntley – expire Nov 30, 2021

Western Regional Housing Authority Boardnomination for a 3-yr term (Dec 20, 2016; Nov 19, 2019)
?  (appointment ends February 27, 2023)

YMCA Community Advisory Council (Feb. 19, 2013; July 16, 2013; Oct 15, 2013)
Debra E. Ryan, Recreation Manager

     WORKING GROUPS – Council/Staff Appointments to     

AIM Network Asset Management Cohort (July 17, 2018)
Deputy Warden Gunn (this is a working group.  Also includes Director of Municipal Operations and Engineering Technician)

     Volunteer*/Other     

Western Region Crown Land Stakeholder Interaction Committee* (Apr 11, 2017)
Deputy Warden Gunn (Alternate – ? (reimbursement of travel expenses paid by Dept of Natural Resources)

searchbutton reg2

CountyInternet5
 
WasteInfo2
County Video Channel2

Events Calendar2
 
Lost Missing Pets2

MunOpsNumber2

REMO2

ValleyConnect2

KingsTransit2
bottomswoosh