2017 11 14CouncilPhoto

Committee Appointments 2018-20

COMMITTEE, BOARD AND REGIONAL ORGANIZATION APPOINTMENTS 

December 1, 2018 - November 30, 2020

          Committees of Council (AM-1.3.5)          

Committee of the Whole

Warden (Chair), Deputy Warden (Vice Chair), All Councillors


Audit Committee (Dec 18, 2018)

All Councillors; Doug Jenner (appoint annually § 44 (1) MGA)   Morrison (Chair), Sheridan (Vice Chair)

Climate Change Summit 2019 Host Committee (Adhoc) (June 18, 2019)

Warden Habinski (Chair), Councillors MacDonald, Gunn, Heming, and Morrison (Vice Chair)

Cornwallis Park & Area Asset Review Committee (Ad Hoc) (July 17, 2018; Sept 18, 2018; Oct 9/18)

Councillors Morrison (Chair), Gunn and Heming (Vice Chair)


Economic Development Committee (Dec 18, 2018)

Warden (per AM-1.3.5), Councillors Heming, MacDonald, and Sheridan 


Fences Arbitration Committee (March 21, 2017; Dec 18, 2018)

Warden Habinski, Councillor Fowler (Chair); Citizen Members – Susan Judge, Danny Phinney

Fire Services Committee (Dec 18, 2018)

Deputy Warden Roberts and Councillor McNeil


Nominating Committee (Nov 19, 2018)

Warden Habinski (per AM-1.3.5), Deputy Warden Roberts (Chair), and Councillors LeBlanc (Vice Chair), and Fowler


Strategic Planning Committee (Ad Hoc) (May 21, 2013; Sept 16, 2014; Nov 18, 2014; Dec 20, 2016; Jul 18, 2017; Dec 18, 2018))

Warden Habinski, Councillors Heming, Morrison, and Sheridan


          Advisory Boards and Committees (AM-1.3.6)          

Bridgetown Area Advisory Committee (Dec 20, 2016; March 21, 2017; May 16, 2017; June 20, 2017; Oct 17, 2017; July 17, 2018; Dec 18, 2018; Feb 19, 2019)

Councillor Fowler; Warden Habinski; not more than 5 citizens –Richard J. Fleming, Albert Juan Legge, Nancy McGrath, Grant Wright (Vice Chair), and Horace Hurlburt (Chair)


Bridgetown Source Water Protection Advisory Committee (Dec 20, 2016; March 21, 2017; July 17, 2018; Dec 18, 2018; Feb 19, 2019)

Councillor Fowler; Warden Habinski; not more than 5 citizens – Horace Hurlburt, Nancy McGrath, Andrew Gilmour (4 pending)


Cornwallis Park Area Advisory Committee (Dec 18, 2018)

Councillor Morrison; not more than 6 citizens – Kevin Kohl, George Shewfelt (5 pending)


East End Area Advisory Committee (Dec 18, 2018; Feb 19, 2019)

Councillors Wilkins, MacDonald (Chair), Sheridan, and LeBlanc (Vice Chair); not more than 5 citizens – Glen Goodall, Bruce Prout, Jessica Shields, Doug Patterson, and Craig Parsons

 

Forestry Advisory Committee (Dec 18, 2018)

Councillors Heming (Chair), MacDonald, (Vice Chair) McNeil and Gunn


Granville Ferry Source Water Protection Advisory Committee (Dec 20, 2016; Jan 16, 2018, Feb 19, 2019)

Councillors McNeil, Heming; not more than 4 citizens Keith Crysler, Dr Peter Malon; Councillor John Kinsella (Town of Anna Royal); Kim Kelsey, Department of National Defence

Habitation Community Area Advisory Committee (June 18, 2019)

Councillor Heming; 6 citizens pending


Heritage Advisory Committee (Dec 18, 2018, Feb 19, 2019)

Councillors Wilkins, Fowler (Vice-Chair) and LeBlanc; 3 citizens – Clyde Barteaux, Avery M. Jackson, Anne Crossman (Chair)


Lake Cady Source Water Protection Advisory Committee (Dec 20, 2016, Feb 19, 2019)

Councillors Gunn, Morrison; not more than 6 Citizens James Cress, Lorayne Cress, Lloyd Wallis (3 pending)


Lake Cady Water Supply Area Advisory Committee (Dec 20, 2016, Feb 19, 2019)

Councillor Gunn; not more than 6 Citizens – James Cress, Lorayne Cress, Lloyd Wallis (3 pending)


Lawrencetown Water Supply Area Advisory Committee (Dec 18, 2018, Feb 19, 2019)

Deputy Warden Roberts; not more than 4 Citizens– Jane Baskwill, Brian Reid, Lynette Gilks, Phil Milo; Commissioner Laura McLarnon - Village of Lawrencetown


Margaretsville Source Water Protection Advisory Committee (Dec 18, 2018, Feb 19, 2019)

Councillor MacDonald; not more than 4 Citizens – Harold Baker, John R (Jack) Chesley, William Street, Heber F Janes (1 pending)


Margaretville Water Supply Area Advisory Committee (Dec 18, 2018, Feb 19, 2019)

Councillor MacDonald; not more than 4 Citizens – Harold Baker, John R (Jack) Chesley, William Street, Heber F Janes (1 pending)


Planning Advisory Committee (Dec 18, 2018)

Warden (Chair), Deputy Warden (Vice Chair), All Councillors; not more than 3 Citizens – André Bouchard, Jessica Shields, Bruce Prout


Police Advisory Board (Dec 18, 2018, Fb 19, 2019)

Deputy Warden Roberts, Councillor LeBlanc; 2 Citizens –Paul McGrath (Chair); Doug Jenner (Vice-Chair),  Dept Justice – David Brown (appointment expires Apr 25, 2019)


Upper Clements Area Advisory Committee (Dec 18, 2018, Feb 19, 2019)

Councillor Morrison; not more than 4 citizens – Ian Davidson, Martin-Henri Villeneuve, Doug Jenner (1 pending)

          Joint, Regional or Community Organizations (AM-1.3.7)           – Councillor Appointments To …

2018-19 FCM Board of Directors (April 20, 2018)

Warden Habinski (appointment ends June 2019)

Annapolis Partnership Steering Committee (formerly Regional Municipal Caucus Steering Committee) (Dec 18, 2018)

Warden Habinski, Councillor MacDonald; (Alternate – Deputy Warden Roberts)


Annapolis Valley Exhibition Society - liaison (Dec 18, 2018)

Deputy Warden Roberts


Annapolis Valley Regional Library Board (Dec 18, 2018)

Councillor Morrison


Kings Transit – liaison (Dec 18, 2018)

Councillor LeBlanc


Regional Emergency Management Organization Advisory Committee (Dec 18, 2018)

Warden Habinski (Vice-Chair) and Councillor Morrison (Chair) Gary Marshall and Brad Reid – Middleton Council, 2017-11.28)


Soldiers Memorial Hospital Foundation (Dec 18, 2018)

Councillor Sheridan

 
Southwest Nova Biosphere Reserve (Dec 18, 2018)

Councillor Gunn


Trans County Transportation Society (Dec 18, 2018)

Councillor Wilkins


Upper Clements Parks Society (Dec 18, 2018)

Councillor McNeil


Valley Waste-Resource Management (Dec 18, 2018)

Deputy Warden Roberts; (Alternate – Councillor Gunn)

          WORKING GROUPS           – Council/Staff Appointments to …

AIM Network Asset Management Cohort (July 17, 2018)

Councillor Gunn (this is a working group.  Also includes Director of Municipal Operations, and Engineering Technician)

          Joint, Regional or Community Organizations (AM-1.3.7)           - Citizen / Staff Appointments to …

Annapolis County Municipal Housing Corporation (Dec 18, 2012; Oct 15, 2013; Nov 19, 2013; Dec 17, 2013; Nov 18, 2014; Dec 20, 2016; May 16, 2017; Nov 21, 2017; Dec 18, 2018; June 18, 2019)

8 CitizensMary Steele, Carol Ward & Shaun Tanassee – expire Nov 30, 2019; Joan McLean, Nancy McGrath, Gail Grover & Alnoor Rajan,– expire Nov 30, 2020; John Smith – expire Nov 30, 2021

Western Regional Housing Authority Boardnomination for a 3-yr term (Dec 20, 2016)

Clyde Barteaux (appointment ends February 7, 2020)

YMCA Community Advisory Council (Feb. 19, 2013; July 16, 2013; Oct 15, 2013)

Debra E. Ryan, Recreation Manager

          Volunteer*/Other         

NS Federation of Municipalities

Councillor Habinski (reimbursement paid by NSFM)

Western Region Crown Land Stakeholder Interaction Committee* (Apr 11, 2017)

Councillor Gunn (Alternate – Councillor McNeil) (reimbursement of travel expenses paid by Dept of Natural Resources)

searchbutton reg

WasteInfo1
County Video Channel

Events Calendar
 
Lost Missing Pets

MunOpsNumber

REMO

ValleyConnect

KingsTransit1
bottomswoosh